Co sobotę wsiądź na rower i odkryj nowe miejsca w najbliższej okolicy.  Zachęcamy do rekreacji na rowerze oraz poznawania walorów regionu legnickiego.

 Legnica i okolice

Okolice Legnicy są bardzo ciekawym obszarem. Rower zaś będzie doskonale służył do poznania najbliższej okolicy. Do ważniejszych atrakcji należą pola bitewne upamiętnione muzeami w Duninie (Bitwa Kaczawska, 1813 r) i Legnickim Polu (Bitwa pod Legnicą, 1241r).

Miłośnicy ciszy, spokoju i przyrody najszybciej odnajdą swoje miejsce w legnickich lasach na północ od miasta w okolicy Miłogostowic, Małej Raszowej i Buczynki. Wartość tego obszaru podkreślają liczne rezerwaty przyrody, w tym Błyszcz, Ponikwa, Torfowisko Szczytniki, Torfowisko Kunickie oraz Brekinia. Dla aktywnych lubiących wodę i rekreację za miastem polecamy jeziora Kunickie, Jaśkowickie i Koskowickie, a także dolinę Czarnej Wody z Jezierzanami i Rokitkami.

Ważniejsze szlaki rowerowe: Szlak rowerowy Klasztorny, Szlak Rowerowy Pojezierzy 

 

Lubin i okolice

Lubin – Grzybowa Góra ( 217 m n.p.m) to w chwili obecnej dla mieszkańców miasta najsilniejszy dipol w swerze turystyki i rekreacji. Na Grzybową Górę każdy kolarz przyjechać po prostu musi. Dopiero potem czeka go wypoczynek w lasach na północ i południe od Lubina, na przykład do dawnego kurortu w Raszówce, czy stadniny koni w Jaroszówce. W okolicy Grzybowej Góry można poznać obiekty techniczne związane z górnictwem, do najciekawszych należy największy zbiornik odpadów poflotacyjnych w Europie - Żelazny Most. Lubin posiada doskonałe połączenia z Borami Dolnośląskimi, Doliną Czarnej Wody i Doliną Odry.

Ważniejsze szlaki rowerowe: Dookoła Lubina 

 

 

Kraina Łęgów Odrzańskich

- Dolna Środkowej Odry

Jest to obszar rozciągający się wzdłuż rzeki Odry, którego największą wartość stanowią okresowo zalewane lasy nazywane Łęgami Odrzańskimi. Lasom tym towarzyszą liczne starorzecza i łąki zalewowe tworząc niepowtarzalną mozaikę krajobrazową. Dobrym miejscem do spotkania z Łęgami są rezerwaty przyrody Łęg Korea, Odrzyska oraz ścieżki przyrodnicze w Dziewinie, Orsku i Chełmie. Nie powinno się również ominąć Lubiąża z największym pocysterskim zespołem klasztornym w Europie oraz Ekomuzeum Cysterskiego poświeconego kulturze i gospodarce zakonu.  Do pereł archeologicznych kraju należą również pozostałości po starożytnej osadzie hutniczej w Tarchalicach, gdzie funkcjonuje Ekomuzeum Dymarki. 

Ważniejsze szlaki rowerowe: Szlak Odry