Wyślij adres znajomemu

Podaj adres E-mail
:

Portal powstał dzięki wsparciu:

TRASY ROWEROWE

 

Zaprezentowane tu trasy na wycieczki kolarskie wokół Legnicy, to nasz pomysł jak w łatwy i przyjemny sposób poznać uroki naszej okolicy. Poruszać będziemy się głównie drogami asfaltowymi, lub utwardzonymi drogami gruntowymi. Szlaki zostały dobrane tak aby nie sprawiły trudności nawet mało wparwionym rowerzystom. Życząc satysfakcji z podróżowania na dwóch kółkach zapraszamy na częstego przemierzania tych tras. Do zobaczenia na szlaku!!!

 

IDEALNA NA SOBOTNIE WOJAŻE

START-META skrzyżowanie ulic Nowodworskiej i Jaworzyńskiej na wysokości stacji Paliw BP ORLEN

WARMĄTOWICE-SŁUP-WINNICE-KROTOSZYCE-DUNINO

Ruszamy ze stacji paliw i prosto przez skrzyżowanie kierujemy się w stronę zakładów wodociągowych. Za wiaduktem nad autostradą A4 jedziemy prosto do Warmątowic Sieńkiewiczowskich, po drodze mijamy rozwidlenie [w prawo na Kozice] my jedziemy prosto po drodze przejeżdżając przez Kościelec.W Warmątowicach warto zatrzymać sie by obejrzeć zabytkowy dwór. Ruszając w dalszą drogę ok 100-150m za od bramy dworku skręcamy w prawo na szutrową drogę, którą dojedziemy do zbiornika wody pitnej Słup. Na końcu szutrówki wyjeżdżamy na drogę stary Jawor-Słup i skręcamy w prawo jadąc w stronę widocznego z daleka trójramiennego wiatraku. Pora na kolejny postój, warto zanim zjedziemy w dół do wsi obejrzeć tamę na sztucznym zbiorniku Słup. Teraz całkiem lekko wracając na drogę rozpędzamy się w dół aż do krzyżówki, na której skręcamy w prawo do wsi Winnice. Kiedy już dojedziemy do kostki brukowej biegnącej przez Winnice trzymamy się głównej drogi i jedziemy w prawo na krzyżówce.Po przejechaniu przez zielony most dojeżdżamy do kolejnej krzyżówki droga zaczyna piąć się w górę, a my skręcamy w lewo jadąc do Krajowa. [na szczycie ładne widoki pogórza kaczawskiego a w słoneczny dzień także Sudetów] Krajów- jak w każdej wiosce jest sklep gdzie można uzupełnić zapasy wody w bidonach a my jedziemy w prawo na krzyżówce do Krotoszyc pokonując ok 200m bruku. Coraz bliżej Legnicy przez Krotoszyce przejeżdzamy "jednym tchem" i wpadamy do Wilczyc gdzie wypatrujemy krzyżówki ze znakiem na Dunino na której skęcamy w prawo. Dunino-tu zaraz na początku zabudowań skręcamy w pierwszą w prawo, wysypana grysem droga zaprowadzi nas nad brzeg Nysy Szalonej. Przy odrobinie szcześcia zobaczymy małe stado koni, jest też szansa na wypoczynek przed ostatnim etapem wycieczki. Wracamy tą samą szutrówką, przy jej końcu wyjeżdzamy w prawo na asfat do Legnicy. po około kilometrze dojężdzamy do rozwidlenia [w lewo do Legnicy- wyjedziemy przy hucie miedzi] lub drugi wariant jedziemy prosto do Prostynia.Jeśli wybraliśmy powrót wzdłuż autostrady to za Prostyniem dojeżdżamy do krzyżówki którą pokonaliśy na początku naszej trasy. Na niej skręcamy w lewo na wiadukt nad A4 [lekki podjazd po kostce] Jedziemy prosto mijając po prawej stronie osiedle Sieńkiewicza aż do skrzyżowania z ulica Jaworzyńską. To już koniec podróży czas na zasłużony wypoczynek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZLAKIEM 3 JEZIOR

START-META parking przy markecie Kaufland (os.Piekary)

Legnica-Kunice-Jaśkowice-Rosochata-Grzybiany-Jezioro Koskowickie-Legnica

Proponowane miejsce zbiórki parking przy markecie Kaufland. Z tamtąd ruszamy w stronę ulicy Wrocławskiej. Dojeżdzjąc do krzyżówki z sygnalizacją świetlną skręcamy w prawo. Jadąc w stornę Kunic pokonujemy wiadukt kolejowy, uwaga za nim kończy się strefa wyznaczonego pobocza i należy zachować szczególną ostrożność(dorga szybkiego ruchu). dojeżdzając do wsi skręcamy na drugiej krzyżowce (za przystankiem ) w prawo, i tą drogą udajemy się porsto aż do jeziora. Teraz chwila wytchnienia można usiąść na jednej z ławek wzdłuż brzegu. Następnie jedziemy do Jaśkowic jadąc drogą asfaltową w zdłuż przystani WOPR'u i LOKu. Na początku wsi skręcamy w prawo i dalej jedziemy kostką brukową aż do przejazdu kolejowego po drodze mijamy jezioro Jaśkowickie po naszej prawej stronie czyli nasz drugi przystanek. Jedziemy dalej, przejeżdżamy prosto, za przejazdem klejowym wyjeżdzamy z Jaśkowic asfaltem do Rosochatej. W Rosochatej Dojeżdzamy do krzyżówki, na której skrecamy w prawo jadąc zgodnie ze znakami do Grzybian, za wsią czeka nas lekki podjazd. Teraz znów w prawo, ale uwaga wjeżdzając do Grzybian mamy ograniczoną widoczność, na końcu brukowanego odcinka drogi czeka nas skrzyżownie a na nim skęcamy w lewo, co za ulga jedziemy w dół. Po prawej panorama jeziora Koskowickiego ale my wypatrujemy już wzrokiem mostku przed którym skręcamy w prawo na polną drogę. Teraz trochę nami potrzepie, jedziemy w prawo wzdłuż jeziora. Można wybrać miejsce na postuj w jednej z zatoczek i zniknąć za szuwarami. Jesteśmy już na plaży przy ogrodach działkowych, czeka nas droga powrotna do Legnicy i stromy szutrowy podjazd wzdłuż działek do głównej drogi. Przy baniakach z wodą skręcamy w lewą, do Legnicy zostały już niecałe 4km. Przejeżdzamy prosto przez Zimnice [droga z pierwszeństwem przejazdu] i po chwili jesteśmy już w Legnicy przed nami osiedle Piekary i koniec naszej wycieczki. Gratulacje!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WOKÓŁ LEGNICY

START-stacja paliw Orlen ulica Spokojna META-osiedle Zosinek

Legnica-Rzeszotary-Jezierzany

Najlepiej wycieczke rozpocząć od wyjazdu ulicą spokojną w stronę Pątnowa mijając po drodze stacje paliw Orlen oraz przejeżdzając pod wiaduktem kolejowym. Za rogatkami miasta skręcamy w lewo na most i jedziemy w prawo wzdłuż dzielnicy Piątnica. Mijamy tory kolejowe i jadąc drogą szutrową w stronę domków jednorodzinych wzdłuż lasu wypatrujemy krzyżówki. Skręcamy w lewo i dość wyboistą drogą dojeżdzamy do Dobrzejowa. Przejeżdzamy prosto w kierunku Rzeszotar drogą po kostce brukowej mijamy skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną z drogą Legnica-Lubin. Wyjeżdzając z Rzeszotar trzymając się znaków dorgowyvh jedziemy cały czas prosto- już tylko 4km do celu naszej wyprawy .Pątnówek, z tąd już tylko krok do Jezierzan, przejeżdzamy prosto przez skrzyżowanie [w lewo droga wiedzie do Bobrowa].Nadal trzymamy się obranego kierunku przejeżdzamy prosto przez Jakuszów. Ośrodek sportów wodnych i domki letniskowe w Jezierzanach to szczególnie latem okazja do wypoczynku. Warto zarezerwować trochę czasu na leżenie na plaży ;) Droga powrotna; Po opuszczeniu jeziora na skrzyżowaniu w Jiezierzanach skręcamy w prawo jadąc do Ulesia.Po drodze czeka nas jeszcze przejazd przez tory kolejowe, za którymi skręcamy w lewo. Wjeżdzając do Ulesia, napotykamy dwie krzyżówki, na pierwszej jedziemy w lewo a po około 100m skręcamy w prawo jadąc na Lipce. Jesteśmy już prawie w domu. Lipce tu nie można się pomylić skręcamy w lewo i jedziemy prosto aż do obwodnicy biegnącej wokół Legnicy. Uwaga!!! po raz kolejny droga o dużym natężeniu ruchu. bezpiecznie przejeżdzamy na drugą stronę kierując się w stronę osiedla Zosinek. To już koniec tej trasy,jesteśmy w Legnicy, pora odpocząć przy filiżance herbaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚLADAMI TATARÓW

 

START- parking przy markecie Kaufland (os.Piekary); META-centrum ogrodnicze Majewscy

LEGNICA-GRZYBIANY - LEGNICKIE POLE -BARTOSZÓW

Z miejsca zbiórki ruszamy w kierunku Szpitala do Zimnic.Jedziemy prosto w kierunku POM'u, tę część trasy możemy pokonać betonową ścieżka dla rowerów biegnąca przy chodniku. Ze względu na brak pobocza na naszej trasie uważamy na auta. Przez Zimnice przejeżdżamy prosto i jedziemy w kierunku Grzybian. Na pierwszej krzyżówce zaraz za tablicą z nazwą miejscowości skręcamy w prawo i jedziemy drogą w dół. Teraz przetniemy dwie krzyżówki po prawej stronie Koskowice a po lewej za pierwszym razem Kłebanowice na drugiej krzyżówce Taczalin. My jedziemy prosto aż dojedziemy do drogi Koskowice-Księginice. W Księginicach skręcamy w prawo w stronę Legnickiego Pola ok.2km w tym przejazd wiaduktem nad autostradą A4. Legnickie Pole, punkt docelowy naszej wycieczki. Warto się na moment zatrzymać bo do obejrzenia muzeum bitwy pod Legnicą, z jej makietą oraz zespół poklasztorny benedyktynów.W okresie letnim działa pole kempingowe. Pora ruszać w dalszą drogę. Z Legnickiego Pola wyjeżdżamy w kierunku zjazdu na autostradę A4 i jedziemy do Gniewomierza. Bez większej możliwości wyboru jedziemy główną drogą zostawiając po prawej stronę Gniewomierz i jedziemy dalej aż do przejazdu kolejowego, za nim skręcamy w prawo kierując się na Bartoszów, tu znów pokonujemy torowisko więć należy zachować szczególną ostrożność. na końcu wsi jesteśmy już na rogatkach Legnicy dojeżdżając do krzyżówki po lewej stronie widnieje centrum Majewskich to koniec naszej podróży możemy jechać prosto przez krzyżówkę i znajdziemy się na obwodnicy biegnącej wzdłuż osiedla domków jednorodzinych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WOKÓŁ LEGNICY JEST SZEROKA SIEĆ PIESZYCH SZLAKÓW TURYTYCZNYCH, KTÓRE ŚWIETNIE NADAJĄ SIE TAKŻE DO JAZDY ROWEREM

ZNAKOWANE SZLAKI TURYSTYCZNE

       Łączna długość znakowanych szlaków turystycznych na terenie byłego województwa legnickiego wynosi ponad 500 km. Dominują tu szlaki nizinne, jedynie na Pogórzu Kaczawskim niektóre odcinki mają charakter górski. Kolor szlaku nie jest związany z jego stopniem trudności ani charakterem, jedynie dla oznakowania szlaku 2 Armii WP zastosowano znaki specjalne (czerwono-białe z zieloną sylwetką czołgu)
UWAGA:
1.Podane odległości są przybliżone
2.Znak ! oznacza skrzyżowanie, rozgałęzienie lub połączenie z innym szlakiem na trasie opisywanego szlaku.

SZLAK POLSKIEJ MIEDZI - znaki niebieskie, ok. 112 km długości:
0,0 km Złotoryja(PKP, MPK) - 6,0 km Rokitnica(2,0 km do PKP Kozów; !szlak spacerowy do Złotoryi -zielony) - 8,6 km Wysocko - 10,2 km Rzymówka - 12,4 km Krotoszyce - 13,4 km Wilczyce (!"Szlak Nad Nysą Szaloną"-zielony; 1,0 km do PKP Wilczyce) - 16,5 km Szymanowice (!"Szlak Dookoła Legnicy"-żółty) - 17,5 km Smokowice - 20,1 km Pawłowice Małe(PKP) - 22,2 km Białka - 25,5 km LEGNICA(PKP, MPK; !"Szlak Bitwy 1241 r."-czerwony) - 28,0 km Piątnica - 31,5 km Rzeszotary(PKP, MPK) - 35,1 km Kochlice(MPK) - 36,9 km Głuchowice(!"Szlak Dookoła Legnicy"-żółty) - 45,0 km Chrostnik(PKP, MPK) - 46,7 km Krzeczyn Wielki(!"Szlak Leśny"-zielony) - 51,8 km Lubin(PKP, MPK; "Szlak Leśny"-zielony, "Szlak Zabytków"-żółty, szlak spacerowy-czarny) - 57,0 km Obora - 66,7 km Szklary Górne - 70,3 km Jędrzychów - 74,4 km Sobin - 79,5 km Polkowice Dln. - 81,6 km Polkowice(MPK) - 85,7 km Trzebcz - 88,5 km Komorniki - 91,7 km Wysoka Cerkiew - 93,2 km Żuków - 101,7 km "Uroczysko Obiszów"-rezerwat przyrody - 102,2 km Obiszów(4,0 km do PKP Grębocice) - 107,9 km Jaczów - 109,4 km Ruszowice - 112,0 km Głogów(PKP, MPK)
Szlak nizinny w mało urozmaiconym krajobrazowo terenie. Łączy rejony starego zagłębia miedziowego (ze śladami górnictwa złota w Złotoryi) z centralną częścią Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, w części środkowej przebiegając przez tereny leśne. Na trasie interesujące obiekty bóbr kultury, zgrupowane zwłaszcza w Legnicy i Głogowie. Szlak przeznaczony głównie dla turystyki pieszej i kolarskiej.

SZLAK LEŚNY - znaki zielone, ok. 71 km długości:
0,0 km Lubin(PKP, MPK) - 5,0 km Krzeczyn Wlk.(!"Szlak Polskiej Miedzi"-niebieski) - 11,3 km Bolanów - 14,8 km Lisiec - 19,3 km Michałów - 25,3 km Chocianowiec - 31,8 km Chocianów(PKP) - 38,4 km Nowa Kuźnia - 40,2 km Modła PKP(! szlak spacerowy do Rokitek-żółty) - 48,2 km Osła - 54,0 km Wilczy Las(1,0 km do PKP Okmiany) - 57,5 km Szczytnica - 60,3 km Tomaszów Bolesławiecki (1,5 km do PKP Tomaszów Bol.) - 62,8 km Gozdów - 65,0 km Świeborowice(MPK) - 71,0 km Bolesławiec(PKP, MPK).
Szlak typowo nizinny przebiegający częściowo przez zachodnie fragmenty Borów Dolnośląskich. Ciekawsze fragmenty szlaku prowadzą przez obszary chronionego krajobrazu: "Dolinę Czarnej Wody" i "Lasy Chocianowskie". Możliwe jest uprawianie turystyki rowerowej.

SZLAK WYGASŁYCH WULKANÓW - znaki żółte, ok. 85 km długości:
0,0 km Legnickie Pole(MPK) - 3,9 km Mikołajowice - 6,5 km Pawłowice - 10,0 km Snowidza - 15,8 km Jawor(PKP, MPK; !"Szlak Martyrologii"-niebieski) - 21,2 km Rataj(350m)(!"Szlak Brzeżny"-czerwony) - 22,3 km Myślibórz(!"Szlak Brzeżny"-czerwony) - 26,0 km "Wąwóz Myśliborski"-rezerwat przyrody; ścieżka dydaktyczna(!szlak czarny do Siedmicy, szlak czarny do szlaku niebieskiego) - 26,0 km Myślinów(!szlak spacerowy Lipa - Chełmiec-żóły) - 30,0 km Czartowska Skała(468m) - 31,6 km Pomocne - 35,4 km Kondratów(!szlak czarny do Wilkowa) - 39,7 km Gozdno - 41,0 km węzeł szlaków (!szlak niebieski do Nowego Kościoła) - 43,0 km Sędziszowa(PKP) - 46,3 km Sokołowiec - 50,5 km Proboszczów - 53,3 km "Ostrzyca Proboszczowicka"-rezerwat przyrody (!"Szlak Zamków Piastowskich"-zielony) - 57,4 km Twardocice - 62,5 km Czaple (PKP;!"Szlak Zamków Piastowskich"-zielony) - 64,0 km węzeł szlaków(!szlak niebieski Bolesławiec- Lwówek Śląski) - 66,3 km Nowa Wieś Grodziska(!"Szlak Zamków Piastowskich"-zielony) - 70,0 km Grodziec(!"Szlak Zamków Piastowskich"-zielony, szlak niebieski Bolesławiec- Lwówek Śląski) - 76,2 km Uniejowice - 78,3 km Wojcieszyn - 85,0 km Złotoryja(PKP, MPK).
Szlak biegnie wyjątkowo atrakcyjną trasą przez wulkaniczny krajobraz Pogórza Kaczawskiego, łącząc wychodnie (wulkany) różnych skał magmowych tworzących stożkowe wzniesienia, z których najbardziej charakterystycznymi są: Ostrzyca i Grodziec. Podgórski charakter szlaku warunkuje jego przeznaczenie dla turystyki pieszej.

SZLAK BRZEŻNY - znaki czerwone, ok. 40 km:
0,0 km Złotoryja - 7,0 km Leszczyna(!szlak spacerowy-zielony, szlak czarny- łącznikowy do szlaku niebieskiego) - 9,0 km węzeł szlaków(!szlak czarny Wilków-Kondratów, szlak niebieski do Sichowa) - 11,5 km Stanisławów(!szlak niebieski do Sichowa) - 16,5 km Bogaczowice - 18,7 km Polana pod Górzcem(!"Szlak Nad Nysą Szaloną"-zielony) - 21,4 km Chełmiec(!szlak niebieski do Lipy) - 23,0 km Myślibórz(!"Szlak Wygasłych Wulkanów"-żółty) - 24,2 km Rataj(350m)(!"Szlak Wygasłych Wulkanów"-żółty) - 27,3 km Radogost(397m) - 29,5 km Grobla(!szlak zielony do Muchowa) - 32,0 km Kwietniki - 34,0 km Popielowa(364m) - 37,5 km Świny(!"Szlak Zamków Piastowskich"-zielony) - 39,5 km Bolków(PKP).
Szlak o charakterze górskim związany z przebiegiem płn. granicy Sudetów wyznaczonej progiem tektonicznym - sudeckim uskokiem brzeżnym. Duże walory widokowe zbudowanych z wulkanicznych skał kulminacji poprzedzielanych wciosowymi dolinkami rzecznymi, wartości przyrodnicze objęte obszarem chronionego krajobrazu "Pogórze Myśliborskie".

SZLAK ZABYTKÓW - znaki żółte, ok. 72 km:
0,0 km Lubiąż - 4,2 km Rogów - 7,2 km Kwiatkowice - 10,0 km Prochowice(PKP, MPK;!"Szlak Tatarów"-zielony, "Szlak Nadodrzański"-czerwony) - 12,0 km Lisowice - 19,0 km Miłoradzice - 22,0 km Pieszków - 25,5 km Osiek - 29,5 km Lubin(PKP, MPK; !"Szlak Polskiej Miedzi"-niebieski, "Szlak Leśny"-zielony, szlak spacerowy-czarny) - 35,5 km Krzeczyn Mały - 39,0 km Brunów - 44,0 km Szlary Dolne - 48,5 km Włoszczów - 56,3 km Pogorzelica - 59,3 km Jakubowo Lubińskie(PKP) - 63,8 km Wysoka - 66,5 km Wilkocin(PKP) - 72,3 km Przemków(PKP).
Szlak nizinny w większości przebiegający przez tereny leśne z obszarem chronionego krajobrazu "Lasy Chocianowskie". Łączy miejscowości z interesującymi zabytkami architektury (Lubiąż, Prochowice, Chocianów).

SZLAK "NAD NYSĄ SZALONĄ" - znaki zielone, ok. 19 km:
0,0 km Wilczyce PKP - 1,0 km Wilczyce(!"Szlak Polskiej Miedzi"-niebieski) - 3,3 km Dunino(!"Szlak Dookoła Legnicy"-żółty) - 6,8 km Krajów - 8,5 km Winnica - 11,5 km Słup(!Szlak czarny do Brachowa PKP) - 16,5 km Męcinka - 19,0 km Polana pod Górzcem
Szlak interesujący pod względem widokowym przebiegający wzdłuż malowniczej doliny Nysy Szalonej podcinającej krawędź Płaskowyżu Janowickiego. W architekturze miejscowości (Słup, Winnica, Górzec) liczne ślady działalności cystersów.

SZLAK PRZEZ WAŁ OKMIAŃSKI - znaki czarne, ok. 17 km:
0,0 km Grodziec(podzamcze) - 3,0 km Jurków - 6,5 km Iwiny - 8,7 km Lubków - 17 km Okmiany(PKP)
Szlak biegnie przez polodowcowy Wał Okmiański - rejon eksploatacji piasków i żwirów oraz poprzez stare zagłębie miedziowe (kopalnia "Konrad").

SZLAK MARTYROLOGII - znaki niebieskie, ok. 20 km:
0,0 km Jawor(PKP, MPK) - 7,2 km Czernica - 8,3 km Czernica PKP - 10,5 km Granitowa (305m) - 13,0 km Rogoźnica-Muzeum Martyrologii Gross-Rosen(1,8 km PKP) - 15,6 km Jedlice(351 m) - 18,8 km Krzyżowa Góra(353m) - 20,3 km Strzegom(PKP)
Szlak wiodący przez najwyższą, granitową część Wzgórz Strzegomskich zwanych "górami wyspowymi". Głównym punktem szlaku są tereny byłego obozu koncentracyjnego "Gross Rosen" koło Rogoźnicy. Trasę szlaku można przejść czasie jednodniowych wycieczek pieszych.

SZLAK TATARÓW - znaki zielone, ok. 20 km:
0,0 Legnickie Pole(MPK) - 5,0 km Jezioro Koskowickie - 6,5 km Grzybiany(!"Szlak Dookoła Legnicy"-żółty) - 9,0 km Rosochata (!"Szlak Dookoła Legnicy"-żółty; 1,5 km do PKP Jaśkowice) - 13,2 km Szczedrzykowice PKP - 14,7 km Szczedrzykowice - 20,2 km Prochowice(PKP, MPK)
Szlak nizinny tematycznie nawiązujący do wydarzeń 1241 r. iobecności oddziałów tatarskich w okolicy Prochowic ubezpieczających ich główne siły. Teren falisty z reliktowymi jeziorami tzw. Pojezierza Legnickiego.

SZLAK BITWY 1241 r. - znaki czerwone, ok. 12 km:
0,0 km LEGNICA(PKP, MPK) - Legnica-osiedle Piekary - 5,5 km Bartoszów - 7,0 km węzeł szlaków(!"Szlak Dookoła Legnicy"-żółty) - 12,0 km Legnickie Pole(MPK)
Szlak bezpośrednio nawiązuje do bitwy pod Legnicą 9 IV 1241 r. wojsk polskich z tatarskimi, w której zginął Henryk Pobożny - wódz pokonanych sił polskich. Szlak przebiega prawie w połowie swej długości w granicach Legnicy, początkowo wiedzie przez starą historyczną dzielnicę, a następnie przez nowe osiedla: Kopernika i Piekary.

SZLAK NADODRZAŃSKI - znaki czerwone, ok. 21 km:
0,0 km Prochowice(PKP, MPK) - 15,0 km Dziewin - 16,5 km Dłużyce - 21,3 km Ścinawa(PKP)
Szlak wybitnie nizinny w obszarze chronionego krajobrazu "Dolina Odry", związany z prawdopodobnym przejściem wojsk Bolesława Chrobrego w 1017 r. przez Odrę. W krajobrazie interesujące starorzezcze Odry.

SZLAK DZIADOSZAN - znaki czerwone, ok. 18 km:
0,0 km Brzeg Głogowski(PKP) - 2,7 km Zamęczno - 4,4 km Kurów Wielki - 6,6 km Gostyń - 8,1 km "Dalkowskie Jary"-rezerwat przyrody - 9,2 km Dalków - 12,9 km Góra Św. Anny - 15,8 km Bonów - 18,0 km Wierzbice(! zmiana koloru szlaku na czarny) - 21,2 km Bytom Odrzański
Szlak w bezpośrednim sąsiedztwie Głogowa, omijając tereny huty miedzi przebiega przez obszar chronionego krajobrazu "Dalkowskie Wzgórza". Widoczne ślady dawnego osadnictwa - grody w Zamecznie i Gostyninie.

SZLAK SPACEROWY - znaki zielone, ok. 19 km:
0,0 km Złotoryja - 3,2 km Jerzmanowice stacja PKP - 5,9 km "Wilcza Góra"-rezerwat przyrody - 8,3 km Wilków - 11,2 km węzeł szlaków(! szlak czarny do Kondratowa) - 12,9 km Leszczyna(!szlak "Szlak Brzeżny"-czerwony, szlak czarny dojściowy do "Szlaku Kopaczy") - 19,0 km Rokitnica
Szlak biegnie przez tereny dawnej działalności górniczej (relikty kopalni złota, miedzi). Szczególną atrakcją jest rezerwat "Wilcza Góra" w kamieniołomie bazaltów.

SZLAK DOOKOŁA LEGNICY - znaki żółte, długość całkowita ok. 72 km; zalecany do wędrówki pięcioma odcinkami:
ODCINEK I: 0,0 km Jaśkowice(PKP) - 3,5 km Jezioro Kunickie - 7,0 km Spalona - 9,5 km Bieniowice(PKP) - 11,0 km Szczytniki(PKP) - 15,0 km Buczynka(!szlak czarny do Miłoradzic) - 22,5 km Raszówka(PKP)
ODCINEK II: 0,0 km Raszówka(PKP) - 2,0 km Kochlice - 3,5 km Głuchowice(!"Szlak Polskiej Miedzi"-niebieski) - 6,7 km Grzymalin - 10,2 km Jakuszów - 12,0 km Jezierzany(PKP)
ODCINEk III: 0,0 km Jezierzany(PKP) - 1,5 km Ulesie - 2,3 km Lipce - 4,4 km Jaszków - 7,5 km Czerwony Kościół - 9,0 km Pawłowice Małe(PKP)
ODCINEK IV: 0,0 km Pawłowice Małe(PKP) - 1,0 km Szymanowice(!"Szlak Polskiej Miedzi"-niebieski) - 2,0 km Smokowice(!"Szlak Polskiej Miedzi"-niebieski) - 5,0 km Dunino(!"Szlak Nad Nysą Szaloną-zielony") - 7,3 km Janowice Duże - 9,1 km Tyńczyk - 10,2 km Warmątowice Sienkiewiczowskie(2,0 km do Przybyłowic PKP)
ODCINEK V: 0,0 km Przybyłowice(PKP) - 2,1 km czarnym szlakiem Koiszków - 3,9 km Raczkowa - 6,7 km Gniewomierz - 8,7 km węzeł szlaków(!"Szlak Bitwy 1241 r."-czerwony) - 10,5 km Koskowice - 13,5 km Grzybiany(!"Szlak Tatarów"-zielony) - 16,0 km Rosochata - 17,5 km Jaśkowice(PKP)

SZLAK SPACEROWY - znaki niebieskie, ok. 16 km:
0,0 km Lipa - 1,9 km wezeł szlaków(!szlak czarny do Muchowa) - 7,5 km Żelazny Most (!szlak spacerowy-zielony) - 10,5 km Młodawa(!szlak czarny do "Wąwozu Myśliborskiego") - 13,0 km Myślinów(!"Szlak Wygasłych Wulkanów-żółty") - 16,0 km Chełmiec(Raczyce)(ścieżka dydaktyczna)
Szlak prowadzi pd.-wsch. częścią Pogórza Kaczawskiego przez tereny dawnej działalności górniczej.

SZLAK KOPACZY - znaki niebieskie, ok. 9 km:
0,0 km Sichów - 2,5 km węzeł szlaków(!szlak czarny do Prusic) - 3,5 km węzeł szlaków(!szlak czarny do Leszczyny) - 5,9 km Stanisławów(!"Szlak Brzeżny"-czerwony) - 8,6 km węzeł szlaków(!czarny, czerwony)
Krótki szlak spacerowy o charakterze górskim, prowadzący przez byłe tereny górniczej eksploatacji rud żelaza, miedzi. Na trasie piece wapiennicze i kopalnia barytu.

SZLAK SPACEROWY - znaki żółte, ok. 13 km:
0,0 km Modła PKP - 2,0 km Modła(!"Szlak Leśny"-zielony) - 4,5 km Patoka(dąb "Mieszko") - 7,0 km Czyżki - 10,0 km Zamek(180m) - 13,0 km Rokitki(Ośrodek Wypoczynku Świątecznego;PKP)
Szlak wyznaczony w celu umożliwienia wędrówki pieszej użytkownikom Ośrodka Wypoczynku Świątecznego. Biegnie przez tereny leśne "Doliny Czarnej Wody" - obszaru chronionego krajobrazu. Przejście szlaku zajmuje ok. 3 godzin.

SZLAK SPACEROWY - znaki zielone, ok. 11 km:
0,0 km Grobla - 4,0 km Siedmica(!szlak czarny do "Wąwozu Myśliborskiego") - 5,0 km Zbójecki Zamek(365m) - 6,0 km Żelazny Most(!szlak spacerowy-niebieski) - 7,0 km Nowa Wieś Wielka - 11,0 km Muchów.
Szlak prowadzi wschodnią częścią obszaru chronionego krajobrazu "Pogórza Myśliborskiego" m.in. przez "Wąwóz Siedmicy" z licznymi pomnikowymi drzewami, odsłonięciami zieleńcowych skał. Tutejsze lasy stanowią również ostoję zwierzyny.

SZLAK 2 ARMII WOJSKA POLSKIEGO - znaki czerwono-białe z zieloną sylwetką czołgu, szlak znakowany w dwóch wariantach:
                  wariant południowy, ok. 60 km: -Dębice-Strzałkowice-Tyniec Legnicki-Koskowice-LEGNICA-Studnica-Chojnów-Krzywa-Okmiany-Tomaszów Bolesławiecki-Bolesławiec
                  wariant północny, ok. 70 km: -Ścinawa-Siedlce-Lubin-Krzeczyn Wielki-Chocianowiec-Chocianów-Wierzbowa-Gromadka-Krzyżowa-Bolesławiec